poniedziałek, 1 września 2014

eMac - edukacyjny iMac

W 2002 roku, Apple wprowadziło na rynek tańszą wersję iMaca, przeznaczoną na rynek edukacyjny: eMac. Duże zainteresowanie nowym, tanim komputerem, sprawiło, że eMac trafił do powszechnej dystrybucji. W zasadzie do końca jego ogólnej dostępności, czyli do 2005 roku, stał się najtańszym komputerem pozwalającym wejść w świat systemów Apple. W 2005 roku eMac sprzedawany był już wyłącznie instytucjom edukacyjnym, rok później jego produkcja została zakończona. 




Komputery eMac wyposażone były w procesor PowerPC G4 o taktowaniu od 700 MHz do 1,42 GHz - w zależności od roku produkcji. Modyfikacji ulegały również inne podzespoły komputera: pamięć, karta graficzna, napęd optyczny. eMac wyposażony był w niezłej jakości głośniki 18W - które nawet dzisiaj brzmią lepiej niż niejeden tani zestaw stereo dla komputerów PC. 



Design eMaca opierał się w głównej mierze na pierwszych modela iMaca. Dla wyróżnienia tego modelu, obudowa eMaca była nieprzezroczysta. Z tyłu zastosowano ciekawe rozwiązanie w postaci szarego okręgu do wylotów powietrza - wygląda to nieprzeciętnie. Dla mnie osobiście jest to jedna z ładniejszych konstrukcji Apple - spójna bryła, która z każdej strony wygląda idealnie. 



Pod monitorem, a między głośnikami znajduje się klapka kryjąca napęd optyczny. Na wewnętrznej stronie klapki wydrukowany został adres MAC karty sieciowej. Dopełnieniem komputera jest mysz i klawiatura, utrzymane w tym samym designie - mieszanina białego i przezroczystego plastiku. Szczególną uwagę przyciąga myszka - mamy wrażenie, że właściwe urządzenie zostało zatopione w przezroczystej obudowie wypełnionej wodą. 



eMac na zdjęciach to model z 2004 roku ze złączami USB 2.0. Dodatkowo komputer posiadał 2 wejścia FireWire, wyjście DisplayPort oraz kartę sieciową ethernet oraz WiFi. Komputer dostarczany był z systemem Mac OS X 10.3 Panther. Niestety, dzisiaj na tym systemie nie da się już nic zrobić. Polecam instalację systemu 10.4 Tiger lub najlepiej 10.5 Leopard - wtedy hobbysta będzie mógł wykorzystywać komputer w sytuacjach awaryjnych. Żaden eMac nie pozwoli nam na instalację systemów, które zostały wydane po 10.5. 

Szkoda, że Apple odeszło od białego plastiku na rzecz aluminium, bo okres eMaca i późniejszych pierwszych modeli iMaca LCD i Maca Mini należą do moich ulubionych. 






1 komentarz:

  1. Kiedyś to nowość, teraz to wygląda dziwnie. Elektronika jak mało co rozwija się w zawrotnym tempie. Ja i tak sobie bardzo szanuje swoje sprzęty od Appla, bo też wiem, że tanie one nie są. Super się sprawdza apple serwis gdańsk dają sobie radę chyba z każdym urządzeniem z tej firmy

    OdpowiedzUsuń